نکات انتخاب نام اپلیکیشن

 

rvfd                                  

یک عنصر مهم در هر کار و تجارت ایجاد نام و علامت تجاری می باشد و از آن طریق است که مردم آن محصولات یا خدمات را میشناسند. این یکی از اولین چیزهایی است که باید به آن فکر کنید و تا آخر کار با شما همراه خواهد بود.زمانی که قصد نام‌گذاری کسب وکار خود را دارید، باید بدانید این نام باید بیان‌کننده چه چیزی باشد.
نام ها جزو مؤثرترین ابزارهای ارتباط با مخاطبان به شمار می آیند. آگهی های تبلیغاتی معمولاً حداکثر به مدت پنجاه ثانیه نمایش داده می¬شوند، در حالی که مشتریان به سادگی تنها در مدت چند ثانیه نام برند را مورد توجه قرار می دهند و مفهوم آن را در ذهن ثبت می¬کنند یا آن را به حافظه ی خود می سپارند. از آنجا که نام برند در ذهن مصرف  کنندگان وابستگی بسیار زیادی با محصولات یا خدمات می یابد، تغییر نام برند برای بازاریابان بسیار دشوار است.
اسم اپ شما برای دیده شدن و بهینه سازی دسترسی در بازار ها، بسیار مهم است. یک اسم خوب می تواند یک ارتباط عاطفی با برندتان ایجاد کند و به عنوان سلاح مخفی شما، در برابر رقبا عمل کند .انتخاب نام مناسب بخش مهمی از بازاریابی اپلیکیشن شما است و باعث می شود اپلیکیشن به راحتی هنگام جستجو پیدا شود. همچنین نام اپلیکیشن اولین و بیشترین تاثیر را در مخاطب می گذارد.وقتی کاربران در اولین برخورد، بتوانند حس کنند اپ شما چه کاری می کند، شانس بیشتری در تبدیل  این احساس به دانلود و نصب موفق خواهید داشت.
به همین دلیل است که انتخاب نام خوب اهمیت بسیار زیادی داشته و به عنوان موضوعی خاص باید به آن نگاه کرد. شاید خیلی کار نگران کننده ای به نظر نرسد اما نیاز به دقت بسیار بالا و توجه به کلیه جنبه های نوع محصول یا خدمات شما دارد. از همه اینها گذشته، نام اپلیکیشن شما به همراه لوگو آن، به طریقی سمبلیک خلاصه شده همه آن چیزی است که ارائه میکنید.
آیا نام تجاری محدود کننده فعالیت است؟
مارتین زولینگ موسس، مدیر ارشد اجرایی و مشاور در شرکت «استارت آپ پروفشونالز» توصیه می‌کند که " شما باید از انتخاب نام‌هایی که شما را از توسعه محصولات جدید یا حضور در بازارهای جدید منع می‌کند، خودداری کنید."
او شرکت آنجل سافت (Angelsoft.com) را مثال می‌زند که در سال 2004 تاسیس شد و تنها  در زمینه برقراری ارتباط تجاری بین شرکت‌های تازه تاسیس و سرمایه‌گذارانی که صرفا در چنین شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنند، فعالیت می‌کند. این سرمایه‌گذاران که به «Angel Investors» مشهور هستند، سرمایه‌های شخصی خود را به بنگاه‌های تازه تاسیس اختصاص می‌دهند. اما این شرکت دو سال پیش متوجه شد باید به سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز (Venture Capital) نیز روی آورد و  با سرمایه‌گذاران مختلف به مشارکت بپردازد، بنابراین این شرکت مجبور شد تا نام تجاری خود را به گوست (Gust.com) تغییر دهد که دیگر خاص نیست و به معنی «وزش نسیم ملایم» است.
بعضی از شرکت‌ها عمدا یک نامی را که مشتریان به سختی آن را تلفظ می‌کنند انتخاب می‌کنند، این استراتژی پرخطر تلاش می‌کند تا شرکت را بهتر از رقبایش نشان دهد. اما مشاوران انتخاب نام تجاری نظری بر خلاف این دارند. الکساندرا واتکینز موسس و مدیرعامل شرکت "ایت مای وردز " (Eat My Words) که به مشتریان مشاوره لازم جهت انتخاب نام تجاری را می‌دهد، می‌گوید: «اگر نامی که انتخاب کردید شبیه یک غلط املایی است آن را از فهرست انتخاب نام‌هایتان حذف کنید.» او بر این باور است که یک نام ،همان‌طور که نوشته می‌شود باید تلفظ شود. در غیراین صورت همیشه مجبور خواهید بود تا به هنگام دادن آدرس  وب سایت یا نام اپلیکیشن خود، آن را با صدای بلند هجی کنید، زمانی را به خاطر آورید که مجبورید برای معرفی خود، نام و نام خانوادگی‌تان را هجی کنید، پس چرا به دنبال نامی تجاری که همین مشکل را دارد، باشیم.
استیو مانینگ موسس آژانس ایگور واقع در کالیفرنیا که مشاور انتخاب نام تجاری نیز هست، می‌گوید: «صدا و آوای حاصل از تلفظ نام تجاری، از آنجا که می‌تواند بیانگر احساس، انرژی و هیجان باشد از اهمیت بسزایی برخوردار است» شما همین‌طور باید از اینکه مشتریان بالقوه نام تجاری را به راحتی تلفظ می‌کنند اطمینان حاصل کنید. «اینکه مشتریان همزمان نام تجاری را هجی کنند، تلفظ کرده و به خاطر بسپارند بسیار مشکل است.» او به نام‌های قدرتمندی همچون اپل، استین گری و اوراکل و ورجین اشاره می‌کند و در مقابل نام‌هایی ضعیف همچون کوردیانت (Chordiant) لی‌ونت(Livent) و ناوینت (Navient) را مورد اشاره قرار می‌دهد و معتقد است تلفظ و به خاطرسپاری چنین نام‌هایی بدون تبلیغات سنگین ممکن نیست، همین‌طور او چنین نام‌هایی را از نظر ریتم و تصویر سرد و بی‌روح می‌داند.
نامی که معنای پنهان یا شخصی داشته باشد نمی‌تواند تداعی کننده چیزی در مورد محصول یا خدمات شما باشد. توجه کنید شما نیز برای ارائه توضیح اضافه در مورد آن، زمانی که مشتریان برای اولین بار با آن روبه‌رو می‌شوند، آنجا نخواهید بود.
مانینگ می گوید: «باید بدانید، نام تجاری که انتخاب کردید چگونه در علامت و آرم شرکت  یا بیلبوردهای تبلیغاتی نمایان می‌شود. او به نام شرکت  گوگو  (GOGO) که خدمات اینترنت در هواپیما ارائه می‌دهد اشاره می‌کند. او می‌گوید: "این نام از یک تعادل و توازن بین تمامی کلمات برخوردار است و دوستانه به نظر می‌رسد."
 درمقابل بعضی نام‌ها همچون KS و TS و RS  را که ظاهری سخت و نامتعارف دارند، مورد اشاره قرار می‌دهد. همچنین  نام‌هایی همچون  ولو «Volvo» و زیراکس «Xerox » که از تقارن کلمه اول و آخر بهره می‌برند جذاب به نظر می‌آیند.

hbd7u

چند نکته ی مهم در انتخاب نام اپلیکیشن :
1-    نام عالی باید بتواند مستقل از اسکرین شات ها، توضیحات و یا آیکونی که در بازار قرار می دهید، در رساندن منظور، روی پای خودش بایستد.
2-    مطمئن باشید که نام محصول تان ( که در اینجا اپلیکیشن است) در زبان دیگری،معنی بدی ندارد.
3-    حتی بهترین نام‌ها وقتی که توسط شخص دیگری مورد استفاده قرار گرفته باشد، بی‌ارزش خواهد بود. استفاده از پایگاه‌های اطلاعاتی و منابع رسمی  به منظور حصول اطمینان از چنین موضوعی ضروری است.
4-    نام اپلیکیشن شما می‌تواند بیش از حد طولانی یا محدود و کوچک باشد، همچنین می‌تواند به نامی ماندگار تبدیل شود  یا به راحتی فراموش شود.
5-    هرچه نام اپلیکیشن شما کوتاه‌تر باشد، بهتر است. همچنین بهتر است به دنبال اسامی دو سیلابی باشید و از استفاده از علائم مبهمی همچون ویرگول خودداری کنید.

google-play-vs-apple-app-store_AndroidHeadlines_FullyC_001                                       

استراتژی های انتخاب نام اپلیکیشن :
دو استراتژی برای انتخاب نام مناسب اپلیکیشن وجود دارد. استراتژی اول انتخاب نام کوتاه و ساده است که شامل کلمات اضافی نیست. استراتژی دوم، استفاده از کلمات کلیدی اضافی به همراه  عنوان اصلی است. هر کدام از این دو استراتژی نقاط ضعف و قوتی دارند.
در استراتژی اول نام فقط شامل سه کلمه است. مثل “Clash Of Clans”.
در استراتژی دوم عنوان شامل کلمات اضافی علاوه بر کلمات اصلی نیز هست. مثلا “App in the Air: Flight Tracker and Airport Guide”.
کلمات کلیدی اضافی در واقع عنوان اصلی را توضیح می دهند و شانس دیده شدن و جستجو در مارکت  را افزایش می دهند.
اگر عنوان برنامه  بر اساس استراتژی دوم انتخاب شود معمولا کلمات اضافی توسط خط تیره یا دو نقطه از عنوان اصلی جدا می شوند. تفاوت عمده ای بین استفاده از دو نقطه با خط تیره وجود ندارد ولی دو نقطه باعث می شود یک کاراکتر کمتر استفاده شود. در حال حاضر محدودیت کاراکتر نام اپلیکیشن در گوگل پلی 30 کاراکتر و در اپ استور 255 کاراکتر است.

مهم ترین نکته برای اپلیکیشن هایی که در عنوان شامل کلمات کلیدی هستند این است که قسمت اصلی عنوان در صفحه نمایش به طور کامل نمایش داده شود. به طور مثال اگر عنوان اپلیکیشن “App in the Air: Flight Tracker and Airport Guide” است، روی صفحه نمایش باید App in the Air نمایش داده شود.

baby-names-img                                                             

اپلیکیشن شما مثل فرزند شماست. هیچ کس دوست ندارد کسی نام فرزندش را نادیده بگیرد یا دست بندازد. پس بهترین نام را انتخاب کنید که باعث افتخار شما باشد!