اپلیکیشن ها چه فواید پزشکی برای ما دارند؟

 

14

استفاده از دستگاه های تلفن در مراقبت های بهداشتی حرفه ای، بسیاری از جنبه های عملکرد بالینی را دگرگون کرده است. همیشه همراه داشتن تلفن های همراه سبب رشد سریع و توسعه ی نرم افزارهای کاربردی پزشکی برای این پلتفرم ها شده است. در حال حاضر اپلیکیشن های زیادی در حوزه ی مراقبت های بهداشتی حرفه ای با وظایف مهمی مثل مدیریت زمان و اطلاعات، نگهداری پرونده پزشکی و دسترسی به آن، ارتباطات و مشاوره، جمع آوری اطلاعات و مراجع، مدیریت و نظارت بر بیمار، تصمیم گیری بالینی و آموزش پزشکی در دسترس هستند.

دستگاه های گوشی و اپلیکیشن ها فواید بسیاری را برای مراقبت های بهداشتی حرفه ای ارائه می دهند.

ادغام سریع دستگاه های موبایلی در تمرینات بالینی، سبب افزایش کیفیت و دسترسی به برنامه های کاربردی پزشکی شده است. اپلیکیشن ها برنامه های نرم افزاری هستند که به منظور دستیابی به هدف خاصی برای اجرا بر روی کامپیوتر ها یا دستگاه های موبایل توسعه داده شده اند. پردازنده های سریع تر، حافظه بهبود یافته، باتری های کوچک تر، سیستم عامل های متن باز بسیار کارآمد که عملیات پیچیده ای را انجام می دهند، راه را برای توسعه ی سیلی از اپلیکیشن های پزشکی برای دستگاه های موبایل برای استفاده ی شخصی و حرفه ای هموار کرده اند.

قابلیت دانلود اپلیکیشن های پزشکی بر روی دستگاه های تلفن همراه، منابع بالینی را برای مراقبت های بهداشتی حرفه ای، در دسترس قرار داده است. اپلیکیشن های پزشکی برای اهداف بسیاری مانند نسخه نویسی الکترونیکی، تشخیص و درمان، مدیریت تمرین، برنامه نویسی و صدور صورت حساب و یادگیری الکترونیکی در دسترس هستند. طیف وسیعی از اپلیکیشن هایی که ما را در پاسخ دادن به تمرینات بالینی و دیگر سوال ها به منظور مراقبت و پرستاری یاری می کنند، وجود دارند، مثل: راهنماهای مرجع دارویی، ماشین حساب های پزشکی، دستورالعمل های بالینی، کمک های پشتیبانی تصمیم گیری و کتاب های موضوعی اصلی. هم چنین اپلیکیشن های موبایلی وجود دارند که عمل های جراحی را شبیه سازی می کنند یا آزمایش های ساده ی پزشکی را انجام می دهند. مثل تست های شنوایی و بینایی. بسیاری از اپلیکیشن های موبایلی به منظور جایگزینی اپلیکیشن های دسکتاپی طراحی نشده اند بلکه به منظور کامل کردن آن ها و فراهم کردن منبعی که پتانسیل بهبود بخشیدن مراقبت های پزشکی را دارد، طراحی شده اند. استفاده از اپلیکیشن های پزشکی گسترده و شایع شده است. 70% دانش آموزان و دانشگاه های مراقبت پزشکی گزارش داده اند که به طور معمول از حداقل یک اپلیکیشن دارویی استفاده می کنند که 50% آن ها از به طور روزانه از اپلیکیشن مورد علاقه خود استفاده می کنند.

در ماه جولای سال 2008، دسترسی به اپلیکیشن ها با راه اندازی فروشگاه اپلیکیشن iTunes اپل که به کاربران آیپد، آیفون و آیپاد توانایی دانلود  اپلیکیشن ها را از یک مارکت آنلاین می داد، دچار تحول اساسی شد. در ماه ژانویه سال 2014، اپل گزارش داد که متناوبا یک میلیون اپلیکیشن در فروشگاه اپلیکیشن iTunes در دسترس بودند. در سال 2011 اپل بخش "اپلیکیشن هایی برای مراقبت های پزشکی حرفه ای" در دسته بندی پزشکی فروشگاه اپلیکیشن iTunes ساخت. در سال 2013 این بخش به زیربخش هایی تقسیم شد، شامل: مرجع، آموزش پزشکی، مراقبت از بیمار، پرستاری، عکس برداری، آموزش بیمار و مراقبت شخصی. گوگل به طور مشابه فروشگاه گوگل پلی را راه اندازی کرد که گستره ی عظیمی از اپلیکیشن ها را برای دستگاه های موبایل که از سیستم عامل اندروید استفاده می کنند، فراهم کرد. بعضی از اپلیکیشن های موبایلی هم در برای استفاده در پلتفرم اندروید و هم در اپل تهیه شده اند.

15

یکی از معیار های اولیه برای انتخاب اپلیکیشن، قیمت است. کاربران ممکن است ترجیح بدهند که یک اپلیکیشن رایگان را دانلود کنند و در صورت نیاز در آینده آن را با یک اپلیکیشن غیر رایگان جایگزین کنند و یا آن را  ارتقا دهند. بسیاری از نرم افزارهای رایگان کاملا کاربردی هستند در حالی که اپلیکیشن های دیگر کاربردی نیستند یا برخلاف پرداخت حق اشتراک، نیمه کاربردی هستند. بسیاری از ژورنال های معروف پزشکی و کتاب های معروف پزشکی می توانند به صورت اپلیکیشن های موبایلی پس از پس از پرداخت هزینه ی حق اشتراک خریداری شوند. اگرچه ممکن است برای بعضی از اپلیکیشن های پزشکی در ابتدا هزینه ای را بپردازید، اما اگر آن ها به روز رسانی را هم شامل شوند، می توانند در نهایت مقرون به صرفه باشند. به عنوان مثال اپلیکیشن کتاب های پزشکی اغلب به صورت سالیانه به روز رسانی می شوند و باعث حذف هزینه ها برای خرید ویرایش های جدیدتر می شوند.

صنعت بهداشت و درمان همراه، در کنار نظارت از راه دور و سیستم های پزشکی از راه دور، با بهبود دادن ارتباطات و هماهنگی مراقبت در بین متخصصان، دکترها، پرستاران و دیگران، تاثیر بسیاری بر کاهش بستری شدن در بیمارستان و مراجعات اورژانس در طیف بهداشت و درمان دارد. تحقیقات نشان داده است که با استفاده از اپلیکیشن های سلامت و ارتباطات بهتر با بیمار، نرخ بستری مجدد در بیمارستان ها به 92 درصد و مراجعات به اورژانس به 87 درصد کاهش یافته است.

همچنین استفاده از ابزارهای ارتباطی موبایل باعث تعامل بیشتر بیمار می شود. و این به این معنی است که افراد حقیقی بیشتری بر بهبود سلامت خود مثل رژیم پیشنهادی سالم، انجام تمرینات روزمره و عمل کردن به برنامه دارویی خود تمرکز کرده اند.

پس امروزه در دنیای تکنولوژی حتی تلفن های همراه هم به یک پزشک هوشمند تبدیل شده اند و می توانند کارهایی مانند: اندازه گیری میزان ضربان قلب، میزان فشار خون، محاسبه گروه خونی، محاسبه سلامتی چشم و ... را به صورت دقیق و قابل اعتماد انجام دهند.

اغلب، اکثر بیماران فراموش می کنند که داروهای تجویز شده توسط پزشک را در ساعت مشخص مصرف کنند. اپلیکیشن هایی وجود دارند که کافی است فقط یک بار در آن ها داروهای خود و زمانی که باید مصرف شوند را وارد کنید تا در زمان های مشخص شده، مصرف دارو ها را به شما یادآوری کنند.

 اپلیکیشن هایی وجود دارند که که مبتنی بر الگوریتم های خاص میزان سلامتی روحی و جسمی شما را اندازه گیری می کند. این برنامه ها می توانند کارهایی چون: محاسبه گر گروه خونی، اطلاعات گروه خونی، محاسبه گر شاخص توده بدن، محاسبه گر شاخص چربی بدن، محاسبه گر قد و وزن ایده آل، پیش بینی طول قد، محاسبه گر احتمال ریسک ابتلا به دیابت نوع 2، محاسبه گر وزن بارداری و محاسبه گر وضعیت افسردگی را انجام دهند.

اپلیکیشن دیگری وجود دارد که می توانید با استفاده از آن از اطلاعات و ویژگی های هر دارو از لحاظ شرایط مصرف و میزان مصرف آن مطلع شوید. همچنین می توانید لیستی از داروهای مصرفی خود را ایجاد کنید تا از لحاظ تداخل دارویی و مصرفی نیز آن ها را با یکدیگر بررسی کنید.

با استفاده از این برخی دیگر از اپلیکیشن ها دیگر نیازی به مراجعه حضوری به پزشک نیست، بلکه می توانید به صورت مجازی با یک پزشک در ارتباط باشید و مشکلات خود را با او در میان بگذارید.