واقعیت افزوده چیست و کاربردهایش در چه زمینه ای می باشد؟

 

تعریف ما از واقعیت افزوده تصویری مستقیم یا غیر مستقیم و زنده (real-time) از دنیای فیزیکی است که با افزودن اطلاعات مجازی تولید شده توسط کامپیوتر به واقعیت، واقعیت افزوده تشکیل شده است. واقعیت افزوده محیطی تعاملی است و اشیاء حقیقی و مجازی را با یکدیگر ترکیب می کند. زنجیره ی میلگرام همانطور که در شکل زیر پیداست، زنجیره ای است که واقعیت مجازی را به دنیای واقعی مربوط می کند که در حد واسط بین آن ها واقعیت افزوده (Augmented Reality) و واقعیت مجازی افزوده (Augmented Virtuality) در بین آن ها قرار دارند که واقعیت افزوده به واقعیت نزدیک تر است و واقعیت مجازی افزوده به واقعیت مجازی نزدیکتر.

5
هدف واقعیت افزوده ساده سازی دنیای اطراف کاربر با اضافه کردن اطلاعات مجازی به آن است. واقعیت افزوده دریافت کاربر از دنیای حقیقی را دستخوش تغییر می کند. این در حالی است که حقیقت مجازی (Virtual Reality) همانطور که میلگرام ذکر می کند کاربر را وارد دنیایی مصنوعی می کند، بدون این که دنیای واقعی را ببیند. واقعیت افزوده محدود به حس بینایی نیست و می تواند به تمامی حواس اعمال شود. واقعیت افزوده حتی می تواند جایگزین حواس از دست رفته کاربر شود. عنوان مثال می توان با استفاده از راهنمایی های قابل دیدن به کاربران فاقد توانایی شنوایی به آنها کمک کنیم.
در گذشته ای نه جندان دور واقعیت افزوده یک تکنولوژی آزمایشی به حساب می آمد که به ندرت از آزمایشگاه خارج می شد و ساخت برنامه های جدید نیازمند سطح بالایی از تجربه تکنیکی و معلومات بود. هم اکنون با تشکر از پیشرفت های اخیر در صنعت سخت افزار تلفن های همراه تکنولوژی واقعیت افزوده به راحتی هم در اختیار توسعه دهندگان و هم در اختیار کاربران قرار دارد.
ریشه اصلی واقعیت افزوده را می توان در سال 1990 پیدا کرد جایی که فردی به نام Tom Caudell که در شرکت بوئینگ در پروژه سیستم های عصبی کار میکرد نرم افزاری را تولید کرد که جای صحیح کابل کشی هنگام ساخت هواپیماها را نشان می داد که این نرم افزار نیاز به راهنما و دستورالعمل های پیچیده را از بین برد.

6

انواع مختلف واقعیت افزوده:
واقعیت افزوده همانند واقعیت مجازی یک وسیله و ابزار است و بسته به نوع استفاده و دید کاربران دسته بندی های مختلفی از آن صورت گرفته است. حال با توجه به دیدهای مختلف از واقعیت افزوده دونوع دسته بندی که میان کاربران آن رایج تر است را در زیر مشاهده می کنیم:
با استفاده از مارکر Marker Based
در این نوع دسته بندی عمل افزودن اطلاعات به واقعیت توسط یک ابزار که می تواند هر شی فیزیکی باشد صورت می گیرد و در صورت نبودن آن ابزار انجام این عمل ممکن نخواهد بود.

7

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید تصویر ماشین برروی کاغذی که حاوی اطلاعات آن ماشین است نمایش داده می شود و در اینجا ماشین نقش اطلاعات افزوده و کاغذ نقش مارکر را دارد. واضح است که بدون داشتن کاغذ مورد نظر هیچ اطلاعاتی در اختیار کاربر قرار نخواهد گرفت.
بدون استفاده از مارکر Markerless
در این مورد دقیقا در نقطه مقابل مورد قبل قرار داریم یعنی برای نشان دادن اطلاعات به هیچ گونه وسیله مخصوص که تحت عنوان مارکر از آن یاد می شود احتیاجی نبوده و فقط قرار دادن دوربین در معرض شی که میخواهم اطلاعات در مورد آن کسب کنیم کافی است. مانند شکل زیر که تنها گرفتن دوربین تلفن همراه در مقابل یک ساختمان باعث شده تا اطلاعات در مورد آن ساختمان به نمایش در آید.

8

کاربردهای واقعیت افزوده:
-مسیریابی:

9

واقعیت افزوده همیشه ارتباط تنگاتنگی با جهت یابی داشته است. و بدون شک این حوزه ای است که واقعیت افزوده می تواند به بهبود آن از طریق دستگاه های موبایل و خودروهای تولید شده کمک کند.
واقعیت افزوده ممکن است شیوه ی حرکت ما در جهان هم در داخل خانه و هم در خارج از خانه را کاملا تغییر دهد. در نظر بگیرید که پیش از خروج از خانه برای پیدا کردن رستوران مورد نظر خود بتوانید مسیرها را ببینید. نسل جدید خودرو ها برای پیدا کردن تصویر دقیق مسیرها بدون نگاه کردن به جاده، از واقعیت افزوده استفاده می کنند.
-عملیات ایمنی و نجات:

10

یکی از قابل اطمینان ترین موارد استفاده از واقعیت افزوده در عملیات ایمنی و نجات است. در عملیات نجات، در حالت ایده آل اولین پاسخ دهندگان ممکن است اطلاعاتی با جزئیات از محیط دریافت کنند. واقعیت افزوده می تواند یک نقشه ی سه بعدی از محیط برای مجهز کردن پاسخ دهندگان اولیه با بیشترین امکانات ممکن فراهم کند و یک شفافیتی که پیش از این وجود نداشته را برای صحنه ی حادثه همراه داشته باشد.
-سرگرمی:

11
واقعیت افزوده بیشتر در زمینه ی سرگرمی در حال رشد و توسعه ی موفق است و به نظر نمی رسد که به زودی این توسعه متوقف شود. بازی پوکمون گو هم چنان عنوان بزرگترین اجرای واقعیت افزوده برای مصرف انبوه را در اختیار دارد. اما با پیشرفت هدست های واقعیت افزوده در آینده، سرگرمی در شرف یک انقلاب تکنولوژی است.
هدست های واقعیت افزوده مثل هولولنز مایکروسافت (Microsoft Hololens) در حال تبدیل محیط اطراف ما به واسط های دیجیتال هستند.

-تجربیات خرید:

12

بزرگترین تاثیر واقعیت افزوده ممکن است در حوزه ی خرده فروشی و تجارت باشد. تجسم محصول این صنعت را برای همیشه تغییر می دهد.
واقعیت افزوده به خریداران کمک می کند که قبل از اینکه محصولی را خریداری کنند و یا حتی برای اینکه از مناسب بودن خرید خود مطمئن شوند، بتوانند آن محصول را در جلوی خود تجسم کنند. در آینده ای نزدیک، همه ی مغازه ها از ویژگی مدل های سه بعدی استفاده خواهند کرد که می توانید تنها با کلیک بر روی یک دکمه، آن محصول را در هر محیطی تجسم کنید.